راه حل های جلوگیری بد اخلاقی نوجوانان با والدین

دختر نوجوان من با پدرش به جنگ رفته است. چطور کمکشون کنم؟

دختر نوجوان من با پدرش به جنگ رفته است. چطور کمکشون کنم؟

تاریخ ایجاد : 1397/04/20


بنا به پیشنهاد مشاوران و روانشناسان  مادر به جای داوری در غالب نقش مشاور در آید تا رابطه ی بین پدر و دختر را مستحکم تر کند.

"دختر من تا قبل از 18 سالگی رابطه ی خوبی با پدرش داشت اما چند مدتی هستش که ای رابطه به دعوا و کدورت کشیده شده به طوری که بار ها دخترم تهدید به ترک ما کرده و این در خالی هستش که اصلا راجع به مشکلاتش با ما صحبت نمی کنه، وقتی هم ازش می پرسیم علت چیه از گفتنش سر باز می زنه، واقعا برای ما خیلی دردناک هستش که اون به این شکل میبینیم. بعد از اینکه بهش گفتم امیدوارم رابطه تو با پدرت بهتر بشه ، در پاسخ گفت : او باید برای من خوب باشد! پدرش قبلاً از اون خیلی انتقاد می کرده، اما این اواخر تصمیم گرفته همه چیز درست کنه اما معمولا با بی تفاوتی دخترش نسبت به خودش رو به رو میشه! پدرش معمولا زود عصبانی میشه و اغلب توی بحث هایی که ازش کمک می خوایم خیلی رود بی خیال میشه و بی توجه از کنار مسئله ها می گذره. من معمولا تشویقش می کنم که مرحله به مرحله اخلاقش بهتر کنم اما اون حرف خودش میزنه. من سعی کردم بارها اونها داوری کنم، اما حالا دیگه نمیتونم حرفاشون بشنوم، بنابراین فقط اتاق را ترک میکنم. من خیلی دوست دارم اونها کنار هم ببینم اما دیگه نمی دونم چطوری می تونم بهشون کمک کنم."

روانشناسان در پاسخ به این موضوع می گم که "شکستن سخته اما باید انجامش بدی!" شما هر روز شاهد یک حرکت ارزه ای در خانواده خود هستید به طوری که رفتار پدر و دختر هر روز در خال شکل گیری هستش. در خانواده باید شرایطی حاکم شود که بین احساس دوست داشتن بین پدر و دختر لطمه ای وارد نشود. اما بعضی دیگر هستند که پدر خود را خیلی زود از دست داده اند و تلاش می کنند این کمبود را جور دیگه ای جبران کنند بدون اینکه به شرایط ایده ال خودشون حتی فکر بکنند.

نوجوان وقتی به سن 18 سالگی میرسه ، کم کم خودش و اطرافیانش برای یک چالش حاضر کنه. بنابراین همانطور که سال ها پیش والدین برای راه رتن بچه های خودشون تلاش مضاعف کردند حالا هم باید خطوط جدید ارتباطی با اونها را توسعه بدن. از لحظه ای که نوزاد متولد می شود، انتظارات کورکورانه توی زندگی از بین میره و اون قدرت مردسالارانه در وجود یک مرد با اومدن یه دختر که قرار رفته رفته بالغ بشه و تبدیل به یک زن بالغ بشه، شاز بین میره. بنابراین اگر رفتار بین پدر و دختر بر اساس منافع و درک متقابل پویا از هم دیگه نباشه ، به زودی شاهد درگیری های بین اونها خواهیم بود به طوری که برای هر جبرانی دیگه دیر خواهد بود.

یک موقعیتی که در این مدت برای والین و فرزند هستش اینه که با اونها دوست بشن. با این کار رفته رفته راه نفوذ خودشون به اتاق فرزندانشون بیشتر باز می کنند و باعث میشن اونها بیشتر خلوتشون کنار والدینشون بگذرونن. با این رو باید این خس به فرزندانمون بدیم که نقش والدین خودشون بهتر بشناسن و هر دو طرف هم از هرگونه پیش داوری خودداری کنن. در این بین وظیفه یک مادر این هستش که فاصله بین پدر و دختر شناسایی کنه و نذاره این فاصله بیشتر بشه و سعی کنه اونها هر روز به هم نزدیک ترشون بکنه. مشاوره مادر این جور مورد ها بسیار سودمند هستش اما بعضی اوقات هم باید سکوت کرد و تنها با در نظر گرفتن شرایط قدم به جلو گذاشت. بنابراین یک مادر باید حرفای هر دو طرف گوش کنه و به طور جداگانه با هرکدوم صحبت و به حل مشکل بپردازه.

گاهی اوقات حوادث مطبوعات یا حتی خبرهای بدی که از جامعه به یک پدر می رسه اونها تحت تاثیر قرار میده ، یا حتی شرایط نامطلوبی که مادر بعد از زایمان با اون رو به رو میشه و تاثیرش به روی پدر خانواده منتقل می کنه ، به همین خاطر هستش که باید به یاد داشته باشید که نقش مرکزی آنها در زندگی کودکان چیست. دختران اون چیزی که درباره مردانگی هستش از پدرانشون یاد می گیرن و ممکن این یادگیری روی انتخاب آیندشون روی شریک زندگیشون تاثیر بذاره. یکی از اون موضوعاتی که باعث جدایی بین والدین و فرزندان میشه اینه که حس مساوی بودن در جامعه در وجود اونها از بین ببرن ، به همین خاطر این نقش بسیار مهمی هستش که این حس مساوات در فرزندانمون بوجود بیاریم بخصوص دختران که روحیه بسیار حساس و لطیفی دارن.

راه های خفط بقا در زندگی و بودن والدین کنار هم نقش مهمی در حفط این رابطه دارد به طوری که طلاق باعث شکست این رابطه برای همیشه میشه. روابط آینده دختر شما و رفتار وی در آنها به شدت تحت تأثیر پدرش و  پویایی بین پدر و مادرش قرار داره. هرچی رفتار یک پدر بهتر باشد ، قدرت جذب کنندگی او برای فرزندش بیشتر خواهد شد.یکی از وظایف مادران یادآوری نقش پدرانه به مرد هستش که با دونستن این موضوع باعث میشود پدر رفتار قابل اعتماد تری از خودش در زندگی نشان دهد. داشتن اختلاف نظر بین والدین  و فرزندان اون هم به صورت کم بسیار عادی هستش اما نباید گذاشت این اختلافات بیشتر و بیشتر بشه. نکته دیگه این هسنش که اروم بودن در درگیری بین پدر و دختر اون هم توسط مادر کار سختیه ، اما مادر با یک مدیریت جداگانه می تونه در گوشه و کنار هر دو طرف به آرامش برسن و این فاصله بوجود اومده بینشون کمتر بکنه.

در آخر ذکر این نکته مهم هستش نگه داشتن دستکش و درست گذاشتن کلاه توی یه بازی از پرتاب کردن توپ مهمتره. بچه های صفر تا صد امیدوارن با این مقاله کوچیک کمک کوچیکی در حفظ ارامش در بین خانواده ها داشته باشن.

تصاویر

راه حل های جلوگیری بد اخلاقی نوجوانان با والدین راه حل های جلوگیری بد اخلاقی نوجوانان با والدین
راه حل های جلوگیری بد اخلاقی نوجوانان با والدین

روانشناسان در پاسخ به این موضوع می گم که "شکستن سخته اما باید انجامش بدی!" شما هر روز شاهد یک حرکت ارزه ای در خانواده خود هستید به طوری که رفتار پدر و دختر هر روز در خال شکل گیری هستش.