از نوشیدنی های انرژی زا چقدر می دونید

آیا نوشیدنی های انرژی زا مضر هستند؟

آیا نوشیدنی های انرژی زا مضر هستند؟

تاریخ ایجاد : 1397/04/19


طبق امار گرفته شده از کشور انگلستان ، مصرف نوشیدنی های انرژی زا یک سوم کشورهای اروپایی در بین کودکان هستش. حالا سوال اینجاست که آیا این نوشیدنی برای سلامتی مضر هستش یا قهوه؟

وقتی اولین نوشیدنی انرژی زا در سال 1994 در انگلستان راه اندازی شد اونم با طعم عجیب و غریبش، باعث شد بین دانش اموزان خودش به عنوان یه نوشیدنی جدید معرفی کنه و طرفدارای زیادی جذب بکنه. این نام تجاری رفته رفته تونس توی دل همه مردم خودش جا بکنه. حالا نزدیک به یک ربع قرن هستش که داره از اومدن این نوشیدنی میگذره و امروز شاهد حضور رقبای زیادی هستیم که پا به عرصه رقابت گذاشتن. حالا این روزا مشتری های این نوشیدنی ها دیگه فقط بزرگترها یا جوانان نیستن ، بلکه کودکان هم یکی از مشتری های این نوشیدنی ها شدن. جالب بدونید که توی کشور انگلستان 63 درصد از مصرف کننده های نوشیدنی های انرژی زا پسران بین سنین 16 تا 24 سال تشکیل میدن. اما، طبق گزارش اداره ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA)، دو سوم از 10 تا 16 ساله ها به طور منظم نوشیدنی های انرژی مصرف می کنند و 18 درصد باقی مانده سه تا 10 ساله هستند.

در سال 2017، مرکز تحقیقات بهداشت عمومی، تحقیقی بر روی مصرف نوشیدنی های انرژی زا بر روی کودکان دبستانی در شمال شرقی انگلستان شروع کرد. یک پسر در گروه سنی 10 تا 11 ساله توی این تحقیقات گفتش که من به طور دائم روز و شب خوابم ، به همین خاطر برای اینکه بتونم با ایکس باکس بازی کنم این نوشیدنی ها به صورت بسته ای از فروشگاه خریداری می کنیم.

نوشیدنی های انرژی به عنوان نوشابه های حاوی بیش از 150 میلی گرم کافئین در لیتر طبقه بندی می شوند. در حالی که در حدود 300 میلی گرم در لیتر این نوشیدنی ها برای کودکان بسیار مؤثر است. به همین رو تخقیقات جدید بر روی این نوشیدنی ها توسط دانشگاه تساید بر روی کودکان صورت گرفت و به این نتیجه رسیدن که این نوشیدنی با قهوه بسیار فرق دارد به این خاطر که قهوه داغ و ممکن است بدون شکر سرو شود اون هم بدون افزودنی. نوشیدنی های انرژی زا ممکن هستش که محصولات دیگه ای هم مثل چربی کمتر یا قند کمتر هم ارائه بدن اما باید دونست که میزان کالری موجود در همین محصولات باز هم بالاتر از یک ماده غذایی عادی هستش. بنابراين به لطف مبارزات چاقی و اضافه وزن، مصرف نوشابه های گازدار سنتی كاهش پیدا کرد و بازار نوشيدني انرژی انگليس بين سالهای 2012 تا 2017 به 669 ميليون ليتر افزايش يافت. بر طبق داده های بدست آمده از سوی دانشگاه تساید در این نوشیدنی ها نگرانی های بهداشتی در قند و کافئین متوقف نمی شود. یکی از مواد تشکیل دهنده این نوشیدنی انرژی زا تائورین هستش. تائورین یک اسید آمینه موجود در گوشت و ماهی است که ادعا می شود غلظت را افزایش می دهد ، به خصوص هنگامی که آن را با کافئین ترکیب می کنند. آبه همین دلیل دانشمندان ارتباط بین علائم شامل سردرد، درد معده، بیش فعالی، بی خوابی و خستگی ناشی از مصرف بی رویه این نوشیدنی ها می دونن. این ترکیبات باعث شده که اثرات شدیدتری مانند اختلالات ریتم قلب و فشار خون بالا در بین کودکان بالای 6 سال گزارش شود. مطالعات انجام شده نشان میدهد که ارتباط قوی بین انتخاب نوشیدنی های انرژی زا با حساسیت و دیگر رفتارهای خودمحور مانند مصرف نوشیدن، مصرف سیگار و مواد مخدر، همراه با مشکلات تنظیم مقررات رفتاری وجود دارد.

با توجه به دستورالعمل های اتحادیه اروپا که به صورت برچسب بر روی این نوشیدنی ها زده می شود ، نوشابه های دارای بیش از 150 میلی گرم کافئین در لیتر در مورد محتوای کافئین بالا برای بچه ها توصیه نمی شود. اما سوال اینجاست که بچه ها می تونن جلوی این نوشیدنی مقاومت کنند؟ ختی با وجود این برچسب ها ، این نوشیدنی برای بچه ها اونم توسط والدین خریداری میشه و بیشتر بچه ها این قوطی ها برای صبحانه استفاده می کنند و با این بی توجهی مصرف نوشیدنی های انرژی زا در بین کودکان در انگلیس بالاتر رفته. مارک های موجود در این نوشیدنی های انرژی زا ارتباطات قوی با بازی، ورزش های شدید، مسابقات فرمول یک ، موسیقی، استفاده از رسانه های اجتماعی، حمایت از رویداد و محتوای وب را ایجاد کرده اند. بازاریابی برای جوانان به کمک رسانه های اجتماعی، کانال های یوتیوب و ... اونم از طریق هیولا تبلیغات از طریق دنیای بازی بسیار سرگرم کننده و جذاب است. به همین خاطر این بازاریابی ها بیشتر روی جوانان تاثیر مذاره تا والدین اونها.

به هر حال بچه های صفر تا صد به شما پیشنهاد می کنن که به جای استفاده از نوشیدنی های پر کالری از نوشیدنی های مفید و دم نوش های مفید استفاده کنید.

تصاویر

نوشیدنی های انرژی زا نوشیدنی های انرژی زا
نوشیدنی های انرژی زا

وقتی اولین نوشیدنی انرژی زا در سال 1994 در انگلستان راه اندازی شد اونم با طعم عجیب و غریبش، باعث شد بین دانش اموزان خودش به عنوان یه نوشیدنی جدید معرفی کنه و طرفدارای زیادی جذب بکنه. این نام تجاری رفته رفته تونس توی دل همه مردم خودش جا بکنه. حالا نزدیک به یک ربع قرن هستش که داره از اومدن این نوشیدنی میگذره و امروز شاهد حضور رقبای زیادی هستیم که پا به عرصه رقابت گذاشتن.

نوشیدنی انرژی زا نوشیدنی انرژی زا
نوشیدنی انرژی زا

طبق امار گرفته شده از کشور انگلستان ، مصرف نوشیدنی های انرژی زا یک سوم کشورهای اروپایی در بین کودکان هستش. حالا سوال اینجاست که آیا این نوشیدنی برای سلامتی مضر هستش یا قهوه؟